8bit Wiki
Advertisement


Plik:PAC-MAN

Ekran gry

C64_Longplay_-_Pac-Man

C64 Longplay - Pac-Man

Japońska gra zręcznościowa, której głównym celem jest zjadanie białych punktów, jednocześnie unikając przeszkadzających, kolorowych duchów.

Pomysł na grę[]

Do lat 80-tych rynek gier był zdominowany przez gry polegające na walce, sporcie i wyścigach, celując głównie w męskich odbiorców. Pac-Man miał na celu otworzyć rynek na żeńskich odbiorców, dlatego w odróżnieniu od pozostałych tytułów gra koncentrowała się na czymś uniwersalnym - jedzeniu.

Postacie w grze[]

Oprócz głównej postaci nazywanej Pac lub Pac-man w grze występują cztery duchy, które próbują złapać głownego bohatera i przeszkodzić mu w osiągnieciu celu gry -- zjedzenia wszystkich kropek. Każdy z duchów jest również często opisywany w dwojaki sposób.

Ghost red Blinky / Shadow: zaczyna każdy poziom z tą samą prędkości. Ale wraz z tym jak Pac-Man zjada więcej kropek Blinky zaczyna przyśpieszać. W przeciwieństwie do innych duchów Blinky ma w zwyczaju trzymać sie blisko Pac-Mana nawet, gdy ten nagle skręci.

Ghost pink Pinky / Speedy: Pinky, Inky i Clyde zawsze poruszają się z tą samą prędkością relatywnie wobec siebie. W związku z tym imię Speedy jest delikatnie mylące. Duch ten ma raczej tendencje do poruszania się w okół bloków w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jest to przeciwne do zachowania Blinky i Clyde'a, którzy zdają się poruszać zawsze w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. Oznacza to, że jeśli Blinky i Pinky dotrą do przeciwnych stron tego samego bloku, gdzie znajduje się Pac-Man dotrą do niego z przeciwnych stron. W związku z tym trzeba uważać na to śmiertelne duo.

Ghost blue Inky / Bashful: Inky jest niebezpieczny, gdyż jest nieprzewidywalny. Przy tych samych założeniach rezultat jego decyzji jest zupełnie inny. Nie odnaleziono schematu jego zachowań. Jedna teoria mówi o tym, że jego zachowanie zależy od bliskości Blinky'ego -- tak jakby Inky był zbyt nieśmiały, żeby samemu przeprowadzać atak.

Ghost orange Clyde / Pokey: Clyde jest albo krótkowzroczny albo po prostu głupi. Najczęściej zawróci zamiast pójść w strone Pac-Mana, gdy już jest w tym samym tunelu. Jednak konsekwencją takiego zachowania jest to, że graczowi bardzo trudno zgrupować wszystkie duchy blisko siebie tuż przed wzięciem pigułki, która pozwala Pac-Manowi zjadać również duchy.

Ciekawostki[]

Oryginalna, japońska nazwa gry na początku brzmiała PUCK-MAN. Została ona zmieniona do PAC-MAN podczas tłumaczenia wersji, która została wprowadzona na rynek amerykański (źródło).

Obecnie, żeby zagrać w Pac-Mana (wersję standardową lub Pac-Man Attack na emulatorze Gameboy'a wystarczy przeglądarka z obsługą JavaScript. Gra ta jak i wiele innych znajduje się bowiem na tej stronie.

Podczas targów E3 w 2010 roku został zaprezentowany uczestnikom targów pilotażowy odcinek serialu opartego na grze Pac-Man. Główna postać Pac jest superbohaterem (żródło).

Pacman10-hp

Dwudziestego pierwszego maja 2010 na świecie miała miejsce trzydziesta rocznica gry. Google z tej okazji zmieniło logo na stronie głównej. Logo nie tylko wyglądało inaczej graficznie, ale też było interaktywne. Można było w nie kliknąc i zagrać w flashową wersję tej gry. O samym pomyśle można poczytac na stronie doodle'i Google'a.

Advertisement